Światła jazdy dziennej LED – DRL i ich montaż

Co zrobić z angielską lampą?
16 grudnia 2017
Jaką oszczędność dają światła dzienne LED?
16 grudnia 2017

Światła jazdy dziennej LED – DRL i ich montaż

Polskie prawo drogowe zezwala na używanie świateł dziennych także w okresie obowiązkowego stosowania w dzień świateł mijania pod warunkiem, że jest dobra widoczność – bez opadów, mgły i silnego zachmurzenia. Załącznik do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. nr 34 poz. 300 z dnia 4 marca 2004 r.) określa sposób podłączenia i używania świateł dziennych.


Warto wiedzieć, że nie zawsze jazda bez włączonych świateł mijania lub świateł do jazdy dziennej musi zakończyć się mandatem. W przypadku, gdy w naszych światłach do jazdy dziennej przepalą się obydwie żarówki albo bezpiecznik, a my o tym nie wiemy (przepisy nie wymagają montowania wskaźnika poprawnego działania świateł do jazdy dziennej), według Kodeksu Wykroczeń policja nie ma prawa ukarać nas za to mandatem. Jeżeli wymienimy żarówki lub bezpiecznik w obecności zatrzymującego nas policjanta lub włączymy światła mijania, to nasz pojazd cały czas umożliwia poruszanie się zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

Zgodnie z Dyrektywą Komisji Europejskiej 2008/89/WE z dnia 24 września 2008 r., wszystkie nowe modele samochodów osobowych wchodzące do produkcji począwszy od dnia 7 lutego 2011 r., sprzedawane na terenie Unii Europejskiej, muszą być wyposażone w światła do jazdy dziennej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *